گیربکس حلزونی چدنی

گیربکس حلزونی چدنی

گیربکس حلزونی چدنی

یکی از مهم ترین بخش ها در ماشین آلات و دستگاه های صنعتی با درجه ی اهمیتی در حد موتور ، گیربکس میباشد.
گیربکس یا همان جعبه دنده در واقع وسیله ای است که موجب انعطاف و انتقال نیروی مکانیکی از جانب منبع به مصرف کننده و تامین گشتاور و سرعت دورانی مورد نیاز دستگاه میشود.
گیربکس ها بر اساس کارکرد و محل مورد استفاده در انواع مختلفی طراحی شده اند که یکی از پرکاربرد ترین آنها گیربکس حلزونی میباشد.

به علت تنوع در نحوه نصب ، صدای کم ، راندمان بالا و حجم نه چندان زیاد گیربکس حلزونی ، میزان تقاضای این دستگاه ها در صنایع بالا رفته است و به همین نسبت نیز شرکت های گوناگونی دست به تولید مدل های مختلف گیربکس حلزونی زده اند.
اما سیستم این محصولات به طور کلی از چرخدنده و ماردون تشکیل شده است که انتقال قدرت و عملکرد دستگاه بر مبنای درگیری چرخدنده حلزونی و محور انجام میپذیرد.

 

گیربکس ها دارای دو نوع کاهنده دور موتور و افزاینده دور موتور هستند، از گیربکس حلزونی در مواردی که نیاز به کاهش دور در نسبت های متفاوت میباشد استفاده میشود که در آن زاویه 90 درجه بین محورهای ورودی و خروجی بیشترین کاهش دور را در کوچکترین ابعاد فراهم می آورد.

یکی از ویژگی های خاص گیربکس حلزونی خود قفل کن ( Self-locking ) میباشد که موجب توقف گیربکس در صورت عدم کارکرد عامل محرک میشود. همچنین این دستگاه ها میتوانند به صورت چهار دنده ( دو دنده هلیکالی و دو دنده چرخ و پیچ ) نیز تولید شوند.

گیربکس حلزونی چدنی ، گیربکس حلزونی آلومینیومی و.. انواعی از مدل ها از نظر جنس مواد بدنه هستند. به لحاظ اندازه و سایز نیز، شاهد طیف گسترده ای در گیر بکس های حلزونی هستیم که عموما سایز 25 الی 150 را جزء گیربکس های کوچک محسوب میکنند و کاربرد آن ها در صنایعی مانند هوافضا که دستگاه باید وزن پایینی را داشته باشد ، بیشتر است.
به طور کلی این نوع گیربکس ها به علت ساختار و نرمیی که در عملکرد خود دارند در مواردی چون بالابرها ، آسانسورها ، نانوایی ها و... مورد بهره برداری قرار میگیرند.

 

اجزا سازنده گیربکس حلزونی

-          پوسته گیربکس عموما از چدن

-          شافت های ورودی و خروجی به شکل HOLLOW یا Solid

-          بیرینگ یا یاتاقان

-          سیل یا نشت بند

-          درپوش کنترل روغن و بازبینی

 

انواع گیربکس حلزونی چدن

پوسته ی گیربکس که دربرگیرنده ی دنده ها میباشد میتواند از آلیاژ های متفاوتی باشد. نوع گیربکس حلزونی پوست چدنی یکی از مدل های پر استفاده است که شرکت هایی در داخل ایران و در خارج ساخت آن ها را در بالاترین کیفیت و مرغوبیت انجام میدهند.
از جمله تولید کنندگان داخلی مشهور میتوان به سهند و شاکرین اشاره کرد. گیربکس حلزونی چدن ساخته شده توسط این شرکت ها تحت عنوان سری های VF و MVF هستند.

 

گیربکس حلزونی سهند سری  VF / MVF:
این دو سری از گیربکس های سهند دارای بدنه ای از جنس چدن ، شافتی از استیل و دنده ی بنزی هستند. نسبت تبدیل آنها در مدل های مختلف از 7 الی 100 میباشد که در ترکیب با یکدیگر نسبت های بالاتری را نیز تبدیل میکنند. تنها تفاوت موجود بین دو سری گیربکس حلزونی VF و MVF در این است که در نوع اول شافت تعبیه شده تا به صورت غیر مستقیم با موتور کوپل شده و در نوع دوم برای کوپل به صورت مستقیم دارای هالوشافت و فلنچدار میباشد.

گیربکس حلزونی شاکرین سری  VF / MVF :
شرکت اصفهانی شاکرین نیز گیربکس های حلزونی خود را در دو سری VF دارای شافت به منظور کوپل غیر مستقیم و MVF به صورت هالوشافت و فلنچدار برای کوپل مستقیم تولید میکند. جدا از بدنه ی چدنی این محصولات ، شافت از جنس استیل و دنده از برنز تعبیه شده است.  توان موتور گیربکس چدنی شاکرین بسته مدل آن گستره ای تا 75 کیلووات را دارد و تبدیل نسبت 7 الی 10000 را پاسخگو است. محصولات این شرکت با دارا بودن کواهینامه ISO 9001  در بالاترین سطح کیفیتی ارائه میشوند.
 

از دیگر برند های گیربکس چدنی که بازرگانی صنعت کار فروش آنها را دارد میتوان موارد زیر را ذکر کرد :


گیربکس حلزونی رستمی سری VF / MVF
گیربکس حلزونی بهکاران سری VF / MVF


1- VF/N/A دارای تیپ های 49 و 62 و 86 و 110 و 130 و 150 و 185     

2- MVF/N/A دارای تیپ های 49 و 62 و 86 و 110 و 130 و 150 و 185  


3-  VF/FC/F  دارای تیپ های 49 و 62 و 86 و 110 و 130 و 150 و 185 

4-   MV/FC  دارای تیپ های 49 و 62 و 86 و 110 و 130 و 150 و 185    
 
 
 جهت اطلاع از قیمت ها با ما تماس بگیرید
 گیربکس رستمی, شاکرین , سهند , بهکاران
 .

 

 

گالری تصاویر محصول
تگ ها :

آخرین اخبار گیربکس صنعتی

آخرین مقالات گیربکس صنعتی

نقش و عملکرد گیربکس ها در صنعت

ارسال نظر


برند های جهانی پمپ
پمپ های آب
منبع آب تحت فشار
محصولات کشاورزی