پمپ دنده ای

پمپ دنده ای

ماکزیمم سرعت 1000 دور در دقیقه:

برای جریان روغنکاری و سیستم خنک کن روغن و مایعات رقیق با ویسکوزیته 10-40 از این سرعت استفاده می شود

ماکزیمم سرعت 750 دور در دقیقه:

برای مایعات خود روغن کار با ویسکوزیته 150-30 از این سرعت استفاده می شود.

ماکزیمم سرعت 200-500 دور در دقیقه:

برای مایعات سنگین , روغن ها , ملاسها , خمیرها و دیگر مایعات که دارای ویسکوزیته بالا هستند از این سدعت استفاده می شود ,  ماکزیمم سرعت جهت پمپ های استنلس استیل و برنجی سرعت مجاز 200-500 دور در دقیقه می باشد.

 

پمپ های دنده ای برای جابجایی سیال با استفاده از چرخش  دنده های درون پمپ مورد استفاده قرار میگیرد. پمپ دنده ای در دونوع دنده داخلی ( ماه و ستاره ) و دنده خارجی موجود هستند

پمپ های دنده داخلی(ماه و ستاره) 
این نوع پمپ علاوه بر اینکه برای پمپاژ سیال رقیق مناسب میباشد میتوان از آنها برای جابجایی سیال غلیظ استفاده کرد  و کارایی بسیار بالایی برای سیالات غلیظ  ( ویسکوزیته بالا )دارند. پمپ های دنده داخلی برای سرعت های کارکرد پایین و متوسط و همچنین برای فشارهای پایین و متوسط (معمولا فشار کاری 1 تا 14 بار ) مورد استفاده قرار میگیرند.تعمیر و نگهداری این پمپ ها بسیار آسان میباشد و به صورت خود مکش هستند .دارای دو عضو گردنده . و به صورت جریان یکنواخت کار میکند  و امکان چرخش در دو جهت به منظور پر کردن و تخلیه مخازن را دارا هستند.

آشنایی با پمپ های دنده ای :

پمپ های دنده ای برای پمپ کردن و جابجایی مایعاتی که وزن حجمی بالا و فشار کم (زیر 8 بار ) دارند طراحی شده اند . مایعات پمپ شده باید دارای خاصیت خود روغنکاری و بدون مواد اصطکاکی جامد یا خورنده و ناخالص باشد.

موارد استفاده :

پمپ های دنده ای گردشی برای پمپ کردن سیستم روغن کاری موتور , سوخت , نفت , گاز , ملاس , خمیر و دیگر مایعات خود روغن کاری که در صنعت مورد استفاده گوناگون دارند , توصیه میشود . این پمپ ها همچنین برای روغن کاری و سیستم های خنک کن ماشین های مختلف (ماشین ابزار , موتورهای احتراقی و غیره ) با فشار پایین و موارد دیگر مناسب هستند .

طراحی :

دو چرخ دنده(محرک و متحرک) در داخل پوسته می چرخند . در هنگام چرخش دنده ها مایع را از قسمت مکش بین پوسته پمپ و تاج دهنده نگه می دارند و با خود به قسمت تخلیه می رانند .محور محرک در بالای محور متحرک قرار دارد و روی محور محرک جای خار کوپلینگ قرار دارد .در دوطرف محورها بوش های نگه دارنده قرار دارند که به وسیله مایع پمپ شده روغنکاری می شوند و به وسیله کوپلینک نخی و بوش نگه دارنده نخ گرافیتی از نشست مایع پمپ شده از اطراف محور محرک جلوگیری می نماید.(برای پمپ کردن مایعات با درجه حرارت 80 الی 300 درجه سانتی گراد باید از پمپ مخصوص درجه حرارت بالا استفاده شود )

 
بیشترین موارد استفاده :
انواع روغن ها و روغن داغ  - انواع چسب ها - قیر . آسفالت   -الکل و انواع حلال ها  - صابون ها - مواد غذایی ( شکلات . رنگ . جوهر . کره ) - انواع رزین ها و مواد پلیمری
 

نوع محصول

ورودی – خروجی

دبی

Yk 1

1"

1-3

Yk 1 1/2

1 1/2"

1-12

Yk f2

2"

1-12

Ykuf 2 1/2

2 1/2"

1-27

Ykf 3

3"

1-32

 
پمپ های دنده خارجی
جهت پمپاژ روغن در سیستم انتقال قدرت - سیستم های هیدرولیک و ماشین های ابزار به کار رفته میشوند . به علت دنده خارجی بودن این پمپ ها امکان تغییر مقدار دبی با توجه به دور و ساختمان داخلی قابل کنترول میباشد . از ویژگی های این پمپ سرعت بالا  - فشار بالا - کارکرد بدون صدا - حساسیت کم نسبت به گرد و غبار میباشد.باید توجه داشت که ذرات جامد و ساینده نباید درون سیال باشد .
بیشترین موارد استفاده : 
افزودنی های شیمیایی -  انواع روغن هیدرولیک -  روانکاری های صنعتی -  انواع اسیدها - 
گالری تصاویر محصول
تگ ها :

ارسال نظر


برند های جهانی پمپ
پمپ های آب
منبع آب تحت فشار
محصولات کشاورزی