شخم زن

شخم زن

شخم زن-کلتیواتور


با پیشرفت روز افزون تکنولوژِی در عصر جدید ، انسان امروزی نیز پیوسته به دنبال پیدا کردن راه حل های جدید ، ساده و راحت تر برای انجام امور خود میباشد.
بدیهی است که در هر زمینه ای شاهد پیدایش ابزار آلات حرفه ای و به روز در جهت نیاز های خود باشیم.همانطور که میدانید یکی از اموری که انسان در نخستین سال های یکجا نشینی خود به آن مشغول شد ، کشاورزی بوده است.
بدین ترتیب از همان سال ها ساخت ابزارالات کشاورزی مناسب ، ذهن انسان را به خود مشغول کرد.
شخم زن ( کلتیواتور ) یکی از همین ابزار ها میباشد که نقش بسیار مهمی در کشاورزی دارد.ساخت این لوازم با کشف فلزات شروع و با صنعتی شدن کشاورزی و ساخت ماشین الات به اوج پیشرفت خود رسیده است.


در ابتدا شخم زنی محدود به روش سخت و زمانبر گاواهن میشد اما امروزه وجود شخم زن های کوچک و بزرگ تحولی عظیم در صنعت کشاورزی ایجاد کرده است.

کلتیواتور ( Cultivator ) در اصل یک ماشین نسبتا کوچک شخم زن میباشد که با اضافه کردن لوازم جانبی چون تریلر ، پمپ آب پاش ، پمپ سم پاش و ...میتوان مصارف دیگری چون بارکشی ، آب کشی ، سم پاشی ، وجین زدن و کاربردهای بسیار دیگری را از آن داشت.

این شخم زن های ماشینی با دو نوع موتور ساخته میشوند : موتور های بنزینی و موتور های دیزلی ( گازوئیلی ) .
از مزیت های نوع دیزلی آن این است که مصرف سوخت پایینی دارد و برای منطقه های وسیع مانند مزارع و باغات بزرگ مناسب تر میباشد.این موتورها در توان های 7 الی 10 اسب بخار طراحی میشوند.
البته کلتیواتورهای بنزینی هم مزایای خاص خود چون وزن پایین و قدرت مانور بالا را دارند و توان ان ها بین 5.5 الی 7 اسب بخار است.

در کلتیواتور تیغه ها یا همان روتیواتور به جای چرخ های آن قرار گرفته و عمل شخم را انجام میدهند. بر اساس تعداد تیغه های طراحی شده در هر دستگاه میتوان عرض و عمق های متفاوتی را شخم زد.
به دلیل آن که شخم زن ( Cultivator ) بیشتر برای خاکورزی سطحی مورد استفاده قرار میگیرد عمق کار آن معمولا بین 8 - 35 سانتی متر است.میزان عرض نیز 50 - 130 سانتی متر میباشد.
بنابراین بر اساس نوع خاک و مساحتی که میخواهید مورد شخم زنی یا وجین و ... قرار بگیرد باید شخم زن با تیغه های مناسب نیاز خود را انتخاب کنید.

یکی از مواردی که باید در خرید شخم زن مورد توجه قرار داد نوع فیلتر هوای تعبیه شده در آن است.فیلتر های ساده یا ابری به اندازه کافی در مقابل گرد و خاک مقاوم نیستند و با کشیدن آن به داخل موجب خرابی و کاهش توان موتور میشوند.
در عوض فیلترهای روغنی کیفیت بالا تری دارند و از خرابی و استهلاک موتور جلوگیری میکنند.

به لحاظ نحوه انتقال قدرت در بعضی کلتیواتورها انتقال از طریق کلاج به گیربکس تمام دنده ای صورت میگیرد که امکان استفاده از دنده جلو و دنده عقب و حالت خلاص را میدهد و وجود گیربکس موجب انتقال قوی تر نیرو نیز میشود.
در مدلهای دیگر انتقال با تسمه انجام میشود که به دلیل برگشت نیروی تیغه ها تا حدودی راندمان موتور پایین می آید.

برای داشتن محصولی مرغوب یا کاشت یک گیاه ابتدایی ترین کار لازمه شخم زنی میباشد چرا که به دنبال آن خاک مورد نظر نرم شده و نفوذ آب و اکسیژن به داخل آن بهتر اتفاق می افتد.
همچنین با آسیب به ریشه علف های هرز موجب کاهش رویش آن ها میشود.
به این ترتیب وجود یک شخم زن یا همان کلتیواتور پرقدرت و حرفه ای در هر باغ و زمین زراعی لازم و ضروری است.

 

بررسی مشخصات فنی و تخصصی شخم زن ( Cultivator )

مشخصات موتور

نوع سوخت مصرفی : بنزینی / دیزلی ( گازوئیلی )
توان : 5.5 الی 10 اسب بخار
نوع استارت : الکتریکی / هندلی
عمق شخم زنی : 8-35 سانتی متر
عرض شخم زنی : 50-130 سانتی متر
تعداد دنده : 1/2/3
انتقال قدرت : گیربکسی / تسمه ای

مشخصات ظاهری

بدون چراغ / چراغ دار ( تک چراغ / دو چراغ )
مدل چرخ ها : ۸-۴۰۰ / ۱۰-۴۰۰ / ۱۲-۵۰۰
تعداد تیغه : 16 الی 40 عدد
بدون گلگیر / دارای گلگیر
فیلتر روغنی / فیلتر ابری

 

گالری تصاویر محصول
تگ ها :

آخرین اخبار شخم زن - کلتیواتور

آخرین مقالات شخم زن - کلتیواتور

ارسال نظر


برند های جهانی پمپ
پمپ های آب
منبع آب تحت فشار
محصولات کشاورزی