سرویس کولر

سرویس کولر

راهنمای سرویس کولر

 

معرفی موتور کولر 

موتورهای کولر تماما دارای دو دور متفاوت هستند که یکی دارای سرعت بالا حدود 1450 دور و دیگری دارای سرعت پایین تر 950 دور در دقیقه دارد . برای اتصال برق موتور کولر مانند تمامی موتورهای دور متناوب دارای سه اتصال سیم است که یکی از این اتصال ها به عنوان اتصال سیم مشترک است(com) و دو تای دیگر اتصال سیم دور تند (high)و اتصال سیم دور کند (low)می باشد . در انتهای موتور بعد از باز کردن صفحه ای پلاستیکی با سه فیش مواجه خواهیم شد که محل اتصال سیم برق می باشد .وطیفه موتور کولر که با یک فولی و تسمه متصل است به فولی بزرگتر (فولی فن) چرخاندن فن هواده به سمت محل مورد نطر برای خنک کردن هوا است

 

معرفی انواه تسمه های موتور کولر

برای کولر های آبسال سایز 3000 تسمه کولر سایز A44 مناسب می باشد

برای کولر های آبسال سایز 3500 تسمه کولر سایز A45 مناسب می باشد

برای کولر های آبسال سایز 4000 تسمه کولر سایز A57 مناسب می باشد

برای کولر های آبسال سایز 4500 تسمه کولر سایز A58 مناسب می باشد

برای کولر های آبسال سایز 6500 تسمه کولر سایز A68 مناسب می باشد

برای کولر های آبسال سایز 7000 تسمه کولر سایز A72 مناسب می باشد

سرویس کولر آبی

برای سرویس کولر آبی مهمترین کار اولیه اطلاع و اطمینان از قطع بودن برق است . قبل از هر کاری اطمینان حاطل نمایید که برق از هیچ طریقی به کولر وارد نشده است .  بعد از اینکار همه دریچه های کولر را باز کنید و برای بازدهی بیشتر اگر پوشال ها سالم بودند و از نظر ظاهری مشکلی نداشتند می توانید آنها را با آب بشویید در غیر این صورت با هزینه بسیار کم می توانید تمامی پوشال ها را خریداری کرده و تعویض نمایید . حتما موقع خرید پوشال توجه فرمایید که سایز پوشال ها حتما باید با سایز کولر یکی باشد زیرا اگر شما پوشال یکساز بزرگتر را بر روی کولر خود نصب کنید پوشال متراکم می شود و جریان هوا از بیرون به داخل کولر بسیار سخت انجام می شود و این موضوع باعث فشار آمدن به موتور کولر می شود . بعد از شستن و یا تعویض پوشال ها وقت آن است که کف کولر را تمیز کنید . برای این کار ابتدا آب کف کولر راتخلیه کنید . برای اینکار می توانید زیراب کف کولر را باز کنید تا آب انتهای کولر خالی شود . توجه داشته باشید که قبل از اینکار شیر آب ورودی به کولر را ببندید تا آب توسط شناور به کولر اضافه نشود.  سپس مواد تمیز کننده و یا جوهر نمک به کف کولر بریزید و بعد با آب آن را بشویید .

نحوه تنظیم تسمه کولر 

بعد از انجام مراحل بالا به این صورت می توانید تسمه کولر خود را چک کنید . موتور کولر بعد از استار و رسیدن به دور نامی خود خواموش کنید . بعد از خواموش کردن موتور کولر باید پروانه کولر حتما چند دور بچرخش و اینکه درجا ایست نکند . تسمه را برای اطمینان از سالم بودن چک کنید . در صورت وجود ترک در تسمه و یا بیرون زدن نخ های ریز حتما تسمه کولر را تعویض نمایید  . بعد از خرید تسمه برای جا انداختن ابتدا تسمه را روی فولی کوچک موتور می اندازیم و چند بار فولی را می چرخانیم تا از گریپاژ بودن موتور اطمینان کسب کنیم سپس تسمه را دور فولی بزرگ می اندازیم و یک دور می چرخانیم . به همین راحتی و بدون هیچ ابزاری تسمه کولر را تعویض می کنیم . در انتهای کار با دست از سفتی و شلی تسمه اطمینان حاصل می کنیم . حتما توجه نمایید که برای سرویس موتور کولر و حرکت راحت تر موتور کولر را  در قسمت بلبرینگ ها روغن کاری نمایید .

تنظیم شناور آب کولر

بسیاری از شناورها قابل تنظیم است . اصول کار شناور کولر آبی به این صورت است که تنطیم مقدار موجود آب را در کولر کنترل می کند و با کم شدن آب کولر و پایین آمدن سطح آب کف کولر مقدار مورد نیاز آب را به کولر از طریق آب شهر اضافه می کند.

روغن کاری یاتاقان های کولر آبی 

فن کولر آبی از دو طرف روی دو تا یاتاقان سوار شده است . این یاتاقان ها جای روغن خور دارد . جای روغن را باز می کنیم و با روغندان در داخل آن روغن میریزیم

پمپ آب کولر آبی

پمپ آب کولر توسط دو عدد خار به بدنه کولر متصل است برای بیرون کشیدن پمپ با فشار دادن خارها پمپ از بدنه جدا می شود و به راحتی پمپ را به بیرون می کشیم . به پمپ آب کولر یک عدد شلنگ متصل است که سمت دیگر شلنگ به بالای کولر و قسمت آب پخش کن متصل است تا پمپ آب آبر را از کف کولر مشک کند و به قسمت بالای کولر و آب پخش کن برساند . انتهای پمپ دارای یک دریچه می باشد که این دریچه را باز کرده و با یک برس سیمی تمیز می کنیم.

انتخاب و خرید بهترین   موتور کولر  ایرانی با ضمانت نامه تعویض

 

گالری تصاویر محصول
تگ ها :

آخرین اخبار آموزش کولر

آخرین مقالات آموزش کولر

ارسال نظر


برند های جهانی پمپ
پمپ های آب
منبع آب تحت فشار
محصولات کشاورزی