سافت استارتر

سافت استارتر

در روش های راه اندازی نرم، برخلاف روش های ضربه ای، موتور به آهستگی شروع بکار میکند و این شروع آهسته باعث حذف شوک های مکانیکی و الکتریکی میشود. بنابراین طول عمر تجهیزات متصل به موتور بیشتر شده و سیستم در مقرون به صرفه ترین حالت به کار خود ادامه خواهد داد. سافت استارتر وسیله ای الکترونیکی است که میتواند برای راه اندازی نرم الکتروموتورها بکار رود.
در سافت استارتر موتور با ولتاژ کامل راه اندازی نمی شود در نتیجه گشتاور راه اندازی موتور کاهش خواهد یافت.اگر به راه اندازی موتور سه فاز به صورت ملایم و در یک بازه زمانی مشخص و با گشتاوری حدود ۵۰ درصد گشتاور بار کامل نیاز است بهترین گزینه سافت استارتر خواهد بود.
جریان هجومی اولیه موجب ایجاد یک گشتاور شدید و لحظه ای شده که می تواند به مرور زمان به موتور و قطعات مکانیکی متصل به آن آسیب وارد کرده و در نهایت عمر متوسط این تجهیزات را کاهش دهد.از طرف دیگر ممکن است برق کارخانه و یا محل نصب موتور نتواند جریان مورد نیاز را تحمل کرده و یا افت ولتاژ لحظه ای ایجاد شده در کار سایر دستگاه های موجود اختلال ایجاد کند.در اینجاست که وظیفه دستگاه سافت استارتر مشخص می شود.به کمک دستگاه سافت استارتر می توان جریان راه اندازی اولیه موتور را به مقدار مشخص تعریف نمود در این حالت دستگاه سافت استارتر اجازه نخواهد داد جریان راه اندازی اولیه موتور بیش از حداکثر جریان تعیین شده توسط کاربر باشد در نتیجه بدین طریق جریان هجومی اولیه تا حدود زیادی کاهش یافته و از ایجاد مشکلاتی که در بالا به آنها اشاره شد جلوگیری خواهد شد.
 تریستورها در هنگام راه‌اندازی مانع رسیدن بخش بزرگی از ولتاژ تغذیه به موتور شده و به تدریج ولتاژ را افزایش می دهند تا نهایتاً موتور به ولتاژ نامی خود برسد. این راه‌اندازها روش‌هایی برای تنظیم مدت‌زمان رسیدن به ولتاژ کامل و شیب افزایش ولتاژ را دارا هستند. به طور معمول جریان راه‌اندازی به گونه‌ای کنترل می‌شود که از سه‌برابر جریان بار کامل تجاوز نکند و مدت‌زمانی راه‌اندازی نزدیک به ۳۰ ثانیه است. پس از دورگرفتن موتور تریستورهای مزبور با استفاده از یک کنتاکتور به طور کامل از مدار خارج می شوند.در این حالت موتور به طور مستقیم به برق شهر متصل است .


گالری تصاویر محصول
تگ ها :

آخرین اخبار سافت استارتر

آخرین مقالات سافت استارتر

ارسال نظر


برند های جهانی پمپ
پمپ های آب
منبع آب تحت فشار
محصولات کشاورزی