دیگ فولادی

دیگ فولادی

دیگ فولادی 

دیگ های فولادی آب گرم به صورت یکپارچه در داخل کارخانه ساخته می شوند . این نوع دیگ ها در تاسیسات حرارت مرکزی معمولا از نوع آتش در لوله می باشد . این دیگ ها از جنس فولاد بوده و دارای راندمان بالاتری نسبت به دیگ های چدنی می باشند و میتوانند در مواردی استفاده شوند که لازم به فشار بالا و حرارت بالا باشد . دیگ های فولادی دارای طول عمر بالایی می باشند و ظرفیت حرارتی محدودی ندارند و میتوان برای کارخانجات صنعتی و بزرگ نیز استفاده نمود .

 

با هدف تامین گرمایش و آب گرم موتور خانه ساختمان ها ،  صنایع ، استخر ها و... از وسیله ای به نام دیگ آب گرم به عنوان مرکز تامین سرمایش و گرمایش استفاده میشود.
در واقع این دیگ و بویلر ها فضاهای مخزنی شکلی هستند که سیال ( آب ) را به وسیله گرمای مشعل و احتراق موجود داغ میکنند و از این تبادل گرمایی بین آب و آتش در مصارف گوناگونی استفاده میشود.
دیگ های آب گرم بر اساس جنس بدنه به دیگ فولادی و دیگ چدنی تقسیم بندی میشوند.
دیگ فولادی آب گرم به شکل یک مخزن استوانه ای افقی یا عمودی است که ماده سازنده آن فولاد کربنی میباشد و به صورت یک پارچه طراحی شده است.

دیگ فولادی از بخش های مختلفی چون بدنه ، لوله ها ، صفحات نگهدارنده لوله ها ، اتصالات لوله ای رفت و برگشت ، شیر تخلیه و اطمینان ، کوره ، پوشش و شاسی ، محفظه دود، اتصال دودکش تشکیل شده است. 
کیفیت متریال این تجهیزات بسیار قابل اهمیت میباشد چرا که ایمنی ، طول عمر ، عملکرد و راندمان دیگ آب گرم را به طور مستقیم تحت تاثیر قرار میدهد.

معمولا کیفیت دیگ فولادی آب گرم نسبت به نوع چدنی آن بهتر است زیرا که با ساخته شدن به صورت یکپارچه ، مقاومت و استحکام بیشتری را از خود نشان میدهد در حالی که در دیگ چدنی به علت ساختار پره ای امکان شکستگی پره ها زیاد است.
همچنین با افزایش تعداد پره ها به منظور افزایش ظرفیت در نوع چدنی ، مشعل توان گرم کردن آب در گردش موجود در پره های انتهایی را ندارد و معقولانه است که از دیگ آب گرم چدنیدر ارتفاع پایین و پروژه های کوچک خانگی استفاده شود.

به طور کلی میتوان دیگ فولادی را با داشتن ظرفیت نامحدود و تحمل فشار بالا ، مناسب برای پروژه های بزرگ و ساختمان های مرتفع دانست.
 همچنین قابلیت تطابق با هر نوع سوختی را دارد و میتواند از انواع مختلف سوخت هایی همچون گاز شهری ، گاز مایع ، گازوئیل و سایر سوخت ها ، برای ایجاد حرارت توسط مشعل استفاده کند.
در این نوع دیگ به دلیل مخزن یک تیکه و کم بودن پیچ و خم ها ، میزان رسوب گذاری و کاهش راندمان نیز به حداقل کاهش پیدا میکند.

دیگ فولادی آب گرم جدا از ابعاد ، فشار و ظرفیت خود دارای دو نوع فایر تیوپ ( fire tube ) و  واتر تیوپ (water tube  ) است.
در دیگ فولادی فایر تیوپ لوله های حاوی آتش و دود حاصل از سوخت در میان آب قرار گرفته اند و به این ترتیب آب اطراف لوله ها گرم میشود. عمده کاربرد این نوع دیگ  تولید بخار و در صنایع ، کارخانجات ، ساختمان ، مجتمع مسکونی و تاسیسات است.
معمولا این دیگ ها به صورت افقی قرار میگیرند و توانایی ایجاد حداکثر فشار 250 پوند بر اینچ مربع و بخار حداکثر 20000 پوند بر ساعت را دارند.

دیگ فولادی واتر تیوپ با داشتن راندمان بالاتر ، امروزه کاربرد بیشتری را از خود نشان داده اند.
 ساختار این نوع دیگ به این صورت است که آب در داخل لوله ها گردش میکند و منبع گرمایی در اطراف لوله ها قرار میگیرد به این ترتیب با وجود این که حجم و ظرفیت کمتری را دارند اما فشار بالاتری ایجاد میکنند.
این دیگ ها هم حداکثر فشاری معادل 900 پوند بر اینچ مربع را تحمل می نماید. به همین علت در مواردی همچون نیروگاه ها که به تامین فشار بالایی نیاز است این دیگ فولادی آب گرمبهتر عمل میکند. نصب آن تیز بیشتر به صورت عمودی میباشد.

در نصب دیگ فولادی آب گرم توجه شود که نصب دستگاه سختی گیر یا رسوب زدا ، تعبیه فونداسیون بتنی مورد نیاز ، نصب ترمومتر مانومتر جهت نمایش دمای آب ، نصب ترموستات مستغرق (آگوستات مستغرق) الزامی است.
همچنین اگر با افت راندمان احتراق شمع مواجه بودید نیاز است تا ظرفیت اسمی شمع 20 % بیشتر از ظرفیت اصلی دیگ باشد.

 

انواع دیگ فولادی آب گرم :

 

  • فایر تیوپ :

دو پاس : با اضافه کردن لوله های برگشت موازی در جهت افزایش مسیر تماس
سه پاس : با انتقال گاز های ناشی از احتراق به کناره ها و زیر خروجی و ایجاد سه مسیر موازی خروجی

 

  • واتر تیوپ


مزایای دیگ فولادی آب گرم :

 

  • ظرفیت تقریبا نامحدود
  • تحمل شوک های حرارتی
  • مقاومت و استحکام بالا
  • تحمل فشارهای بالا
  • تطابق با انواع سوخت

 

 

گالری تصاویر محصول
تگ ها :

آخرین اخبار دیگ آب گرم

آخرین مقالات دیگ آب گرم

ارسال نظر


برند های جهانی پمپ
پمپ های آب
منبع آب تحت فشار
محصولات کشاورزی