کاربرد دینام کولر

دینام کولر

کاربرد موتور کولر چیست و سیستم عملکرد آن چگونه است ؟

 

همانطور که میدانید کولر ها به دو نوع کلی کولر آبی و کولر گازی تقسیم بندی میشوند. سیستم کارکرد این دو نوع خنک کننده تفاوت های بسیاری دارد. کولر آبی با فرآیند تبخیر آب موجب خنک شدن هوا میشود و کولر گازی با تبخیر مایع مبرد به گاز و و مجددا تبدیل آن از حالت گازی به مایع عمل میکند. با همین نگاه اولیه میتوان متوجه شد که کولر آبی به لحاظ سادگی در ساختار و عملکرد و مزایای قابل توجه دیگری چون هزینه تعمیرات و نگه داری پایین ، دارای محبوبیت و استفاده ی بیشتری است.

یک کولر آبی از اجزا مختلفی تشکیل شده است که در نهایت این اجزا در کنار هم هوای خنک و مطبوع را ایجاد میکنند.
مهم ترین بخش که در نبود آن این دستگاه عملا بی استفاده خواهد شد ، موتور کولر میباشد.

دینام کولر کولر جهت به چرخش در آوردن فن کولر به کار برده میشود که خود آن دارای بخش هایی چون خازن راه انداز ، کلید گریز از مرکز ، سیم پیچ راه انداز و قسمت های دیگر است.

دینام کولر نوعی موتور قفس سنجابی یا همان روتور سنجابی است که از دسته موتورهای القایی AC محسوب میشود ، به این معنی که از القای الکترومغناطیسی جهت تامین توان مورد نیاز قسمت متحرک استفاده میکند. طراحی ساده و مستحکم، قیمت ارزان، اتـصال آسـان و کامـل بـه یـک منبـع نیروی AC از امتیازات اصلی موتورهای القای AC است.

نوع راه انداز در دینام کولر میتواند به صورت خازنی یا مقاومتی باشد. در واقع به این علت که دینام کولر در شروع کار جریان زیادی را از منبع الکتریکی میکشد ، از راه انداز برای کاهش شدت جریان وارده به موتور استفاده میشود تا از آسیب و ایجاد اختلال در آن جلوگیری شود.

در راه انداز مقاومتی ، در مقابل سیم پیچی ها چندین مقاومت را به صورت سری قرار میدهند و به تدریج در طی کارکرد موتور این مقاومت ها از مدار خارج میشوند.
در راه انداز به صورت خازنی نیز به منظور ایجاد اختلاف فاز بین سیم پیچ ها از خازنی که با سیم پیچ کمکی سری شده است استفاده میشود و خازن پس از انجام وظیفه ی خود با کمک کلید گریز از مرکز که به سرهای خروجی سیم پیچ ها متصل اند از مدار موتور کولر خارج میشود.
این کلید گریز از مرکز نقش بسیار مهمی در تنظیم و راه اندازی دور موتور دارد و شیوه ی عملکرد آن بر اساس نیروی گریز از مرکز است.
نوع راه انداز و نیاز به استفاده از آن ، بستگی به نوع موتور کولر و قدرت آن دارد و موتور های با توان پایین عموما به راه انداز نیازی ندارند.

موتور کولر مانند هر نوع موتور الکتریکی دیگری میتواند از نوع تک فاز و یا سه فاز باشد که از مدل های سه فاز بیشتر در کولر آبی های مخصوص سالن های بزرگ و یا صنایع استفاده میشود.
توان این موتور نیز میتواند بسته به مدل آن 1.8 ، 1.6 ، 1.4 ، 1.3 ، 1.2 و 3.4 اسب بخار باشد. یک موتور کولر را متنساب با در نظر گرفتن CFM ( واحد جریان هوا ) بر اساس فوت مکعب بر دقیقه ، حجم هوایی که فن میتواند در دقیقه بدمد و قدرت و ظرفیت کولر انتخاب میکنند.

یک کولر آبی برای تنظیم میزان کارکرد دارای دو حالت دور کند به اندازه 1000 دور در دقیقه و دور تند به اندازه 1500 دوردر دقیقه میباشد ، به همین علت نیز به موتور آن موتور دو دور گفته میشود.
عملکرد موتور دو دور میتواند بر اساس خازن دائم یا بر اساس سیم پیچ راه انداز باشد.
در حالت خازن دائم با چهار سیم پیچ ، هر دور سیم پیچ مخصوص به خود را دارد و با قرار گرفتن موتور در هر یک از دورهای کند یا تند ، سیم پیچ اصلی مربوطه با خازن و سیم پیچ کمکی وارد عمل میشود.
در حالت کار با سیم پیچ راه اندازه ، جز خود آن تنها دو سیم پیچ کند و تند برای ایجاد حالت ها موجود هستند.


اتصال دینام کولر به برق نیز توسط کلید هایی چون HI ، LO ، COM انجام میشود که حالت کند و تند در موتور کولر هر یک جریانی در حدود 1 الی 6.5 آمپر را نیاز دارند.

به این ترتیب انتخاب مناسب و صحیح موتور کولر با در نظر گرفتن تمامی موارد ذکر شده بسیار مهم میباشد ، کارشناسان بازرگانی صنعت کار اماده مشاوره و راهنمایی شما در این زمینه هستند.

تگ ها :

ارسال نظر


برند های جهانی پمپ
پمپ های آب
منبع آب تحت فشار
محصولات کشاورزی