فن کویل سرما گرما

فن کویل سرما گرما

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و وجود ابزار آلات حرفه ای ، دستگاه های مختلفی با سیستم های مخصوص به خود جهت برقراری تهویه مطبوع در فضاهای بسته طراحی شده اند.

فن کویل نیز یکی از همین دستگاه ها میباشد که وظیفه دمیدن هوای مطبوع را برعهده دارد و با داشتن انعطافی بالا در ظرفیت ، وجود مدل های متنوع متناسب با محیط و همچنین نصب ساده و آسان نسبت به تهویه هایی که نیازمند به کانال کشی هستند ، روز به روز بر شمار استفاده از این دستگاه افزوده میشود.

 

اجزاء تشکیل دهنده فن کویل

 

همانطور که از نام فن کویل مشخص است این دستگاه تهویه از دو بخش فن و کویل ساخته شده است که به کمک هم دمیدن هوا و تبادل حرارتی را انجام میدهند.
به شکل دقیق تر ساختمان یک فن کویل دارای اجزایی شامل موارد زیر میباشد :

1.فن : وظیفه اصلی فن به جریان انداختن هوا در اطراف لوله ها میباشد که میتواند از دو نوع مکنده ( مکش هوا از بین کویل ) و یا دمنده ( وزش هوا بین کویل ) باشد. میزان حرارت عبوری در فن کویل های مکنده بیشتر است.
همچنین میزان دور فن میتواند به وسیله یک کلید روشن / خاموش دستی یا ترموستاتی تنظیم شود.

2.الکتروموتور : نیروی لازم برای به چرخش در اوردن فن کویل توسط موتور تامین میشود که میتواند از نوع دو دور یا سه دور باشد.

3.کویل های سرمایش و گرمایش : اکثر سیستم های مربوط به تهویه امروزی مجهز به کویل هستند .کویل مجموعه ای است ساخته شده از یک سری لوله و پره که عموما جنسی از مس و الومینیوم دارند. سطح لوله به عنوان سطح اولیه و پره ها به عنوان سطح دوم در نظر گرفته میشود. این لوله ها دارای ارایشی خاص برای به گردش در اوردن سیال هستند.سیال نیز بسته به مدل فن کویل میتواند آب یا مایع مبرد باشد. به این ترتیب با سرد یا گرم شدن سیال ، هوای موجود در اطراف لوله ها نیز تغییر دما داده و خارج میشود.

4.فیلتر هوا : فن کویل نیز برای تصفیه هوا و جلوگیری از عبور ذرات معلق و الودگی ها دارای فیلتری قابل تعویض و شستشو است. هرچند بازدهی فیلتر هوا در فن کویل نسبت به تهویه های دیگر پایینتر میباشد.

5.شیر هوا گیر : شیر هواگیری دستی یا اتوماتیک ، هوای محبوس شده در سیستم را از آن خارج میکند.

6.شیر فلکه : دبی آب گذرنده از سیستم را میتوان با این شیر تنظیم کرد.

 

انواع فن کویل

 

فن کویل ها از دیدگاه های مختلف به دسته های گوناگونی تقسیم بندی میشوند که با شناخت بهتر ان ها میتوان فن کویل مناسب با شرایط فضای خود را انتخاب کرد.

· فن کویل از دیدگاه آشکاری : از این نقطه نظر این دستگاه ها دارای دو نوع رو کار و تورکار هستند که در ساختار توکار فن کویل در داخل سقف کاذب نصب میشود و آشکار نیست. کاربرد این نوع فن در منازل مسکونی بیشتر است. فن کویل های کانالی نیز توکار میباشند با این تفاوت که برای تهویه نقاط مختلف نیازمند کانال کشی هستند.در فن کویل روکار ، نصب دستگاه بر روی دیوار و یا روی زمین انجام میشود.


· فن کویل از دیدگاه موقعیت نصب : یکی از مهم ترین نکاتی که در انتخاب فن کویل باید در نظر گرفت محل نصب آن میباشد. نوع نصب میتواند دیواری ، زمینی ، سقفی و یا زیر کف باشد. در مدل دیواری و زمینی دستگاه را رو کار قرار میدهند و در سقفی و زیر کف جای گیری به صورت تو کار داخل سقف و کف زمین است. فن کویل هایی مثل سقفی که توکار هستند با صدای پایین و سادگی محبوبیت بیشتری دارند و مدل های رو کار مثل زمینی عموما در محل هایی که امکان ایجاد فضا در سقف و شکافتن آن نیست مورد استفاده قرار میگیرند.


· فن کویل از دیدگاه وضعیت نصب : بسته به مدل فن کویل ، نصب این دستگاه به صورت افقی یا عمودی است.


· فن کویل از دیدگاه تعداد لوله : ساختمان یک فن کویل میتواند دو لوله و یا چهار لوله باشد. در فن دو لوله ، یکی از لوله های تعبیه شده وظیفه تامین آب سرد یا گرم را بر عهده دارد و یک لوله عمل برگشت آن را انجام میدهد.
در فن هایی که چهار لوله هستند امکان تهویه سرد و گرم همراه با هم بنا بر نیاز بخش های مختلف فضا وجود دارد چرا که یک لوله مختص تامین و برگشت آب سرد و یک لوله مختص تامین و برگشت آب گرم است.


· فن کویل از دیدگاه ظرفیت : به لحاظ میزان ظرفیت هوادهی تنوع زیادی در فن کویل ها وجود دارد که در رنج پایین و متوسط ظرفیت بین cfm 150 الی 1500 cfmاست و در توان های بالا رنجی از 1000 الی 4000 cfm را شامل میشود.

تگ ها :

ارسال نظر


برند های جهانی پمپ
پمپ های آب
منبع آب تحت فشار
محصولات کشاورزی