تعمیر انواع فن کویل

تعمیر انواع فن کویل

فن کویل نیز مانند هر دستگاه و تجهیرات صنعتی دیگر با گذر کردن از مراحل نصب و راه اندازی ، در طی استفاده و بهره وری به منظور افزایش بازدهی و راندمان و رفع اشکالات احتمالی نیازمند به تعمیر و سرویس است.
تعمیر فن کویل به صورت دوره ای انجام میشود. این سرویس کردن میتواند در اثر اختلال در موارد ساده ای چون سیم کشی ، اتصالات برق دستگاه ، روغن کاری و استقرار صحیح الکتروموتور ، شیلنگ درین ، گرفتگی فن ، ایراد در فین کویل ها ، اشکال در نصب باشد، اما آنچه موجب الزام تعمیر فن کویل توسط متخصص آن میشود ، اختلالات تخصصی تر دستگاه در بخش هایی چون شافت ، بلبرینگ ، سیم پیچ ها ، کویل ، خازن و... است.

در واقع تعمیر هر یک از این بخش ها پروسه ای است که باید در ابتدا به بررسی تمام جوانب یک فن کویل پرداخت تا از هزینه های اضافی و گزاف و همچنین رخ دادن اختلال در بخش های دیگر دستگاه جلوگیری به عمل آید.
چرا که گاهی ممکن است با کار نکردن فن کویل تصور شود که این دستگاه دیگر قابل استفاده نیست ، در حالی که با تعویض و تعمیر یک قطعه کوچک با تشخیص متخصص دستگاه مجددا به حالت اولیه خود باز میگردد.

شاید ابتدایی ترین سوال این باشد که در چه شرایطی باید متوجه شویم که زمان تعمیر و سرویس فن کویل رسیده است.
ظاهر شدن معضلاتی چون موارد ذکر شده در زیر به خوبی نمایانگر وجود یک اختلال در سیستم میباشد.
- روشن نشدن فن کویل
- عمل نکردن فن کویل در حالت سرمایش
- عمل نکردن فن کویل در حالت گرمایش
- کاهش هوای خروجی از فن کویل
- ایجاد صدای بیش از حد از فن
- کاهش کیفیت هوا و تهویه نامناسب
- و...

علاوه بر تعمیر فن کویل ، به دلیل کارکرد طولانی مدت و پیوسته ی فن و قرار گرفتن آن در مقابل هوایی با انواع آلاینده ها ، جدا از تعمیر قطعات خراب باید هر چند وقت یک بار دستگاه مورد شستشو و تمیز کاری قرار بگیرد.
به طور مثال در این حالت سرویس فن کویل با توجه به اینکه فیلتر هوا جلوی ورود گرد و غبار به فن و موتور را میگیرد ، در مدل هایی که فیلتر هوای فن کویل قابل شستشو باشد آن را شسته و در بعضی مدلها فیلتر به کلی تعویض میشود. تشتک نیز که وظیفه جمع آوری بخار هوای تقطیر شده را برعهده دارد باید مورد شستشو قرار گیرد .
به علت اینکه که کویل و پره های آن در گذر زمان گرد و خاک گرفته و چربی روی آن مینشیند، شستشوی دیگر در بخشه کویل صورت میگیرد همچنین گرفتگی و آلودگی های فن با استفاده از پمپ باز میشود .
مجموعه صنعت کار این سرویس فن کویل را به منظور شستشو ، بهبود عملکرد فن و رفع ایرادات جزیی ارائه میکند.

تعمیر فن کویل در حالت خرابی کمی پیچیده تر است و میتواند مربوط به موتور فن کویل یا بخش های خارج از موتور باشد.
به این ترتیب مهم میباشد که بدانیم ساختار موتور از چه برند و طراحیی برخوردار است و میزان قدرت ، نوع راه انداز ، حالت شفت ، جنس مواد به کار برده شده و سایر قطعات آن بررسی شود.

یکی از خرابی های ممکنه به وسیله شفت موتور که وظیفه ی انتقال توان را دارد اتفاق می افتد. شفت در موتور ها باید دارای کمترین میزان لقی باشد و مدل آن میتواند تکی یا دو تایی و در حالت های کوتاه / بلند و نازک / قطور طراحی شود. این عضو مکانیکی که حالت چرخنده دارد میتواند در اثر اصطکاک با یاتاقال و یا دلایل فنی دیگر دچار خوردگی و تخریب شود وعملکرد موتور را به چالش بکشاند.

از قطعات دیگری که امکان خراب شدگیشان بالا است خازن ها میباشند ، ظرفیت این قطعات بر اساس استهلاک و فرسودگی کاهش پیدا میکند و عملا بعد از ۳۰۰۰۰ - ۶۰۰۰۰ ساعت کارکرد باید تعویض شوند.
مشخصاتی چون ولتاژ بهره بردای ، مقدار ظرفیت خازنی ، اتصال ترمینالهای خازن و.. در یک خازن جهت جایگزین کردن با یک خازن دیگر در هنگام خرابی مهم است.

به این ترتیب با توجه به مثال های زده شده میتوان به خوبی متوجه شده که تعمیر فن کویل و سرویس آن چه پروسه گسترده ای است که هر بخش از آن تخصص ویژه ای را میطلبد.
متخصصان صنعت کار آماده ارائه خدمات حرفه ای و کمک به شما عزیزان در زمینه تعمیر فن کویل هستند.

تگ ها :

ارسال نظر


برند های جهانی پمپ
پمپ های آب
منبع آب تحت فشار
محصولات کشاورزی