مشعل

مشعل

برای تامین گرمای مورد نیاز به منظور مصارف مختلفی چون احتراق بویلرها ، دیگ ها و.. در صنایع از مشعل ها استفاده میشود.

این مشعل ها بر اساس سوختی که استفاده میکنند دارای انواع گوناگونی هستند. یکی از پرکاربردترین آن ها مشعل گازی میباشد که توسط شرکت های معتبری از جمله ایران رادیاتور و اتمسفر به تولید میرسد.

عملکرد اصلی یک مشعل بر اساس ترکیب مقداری هوا با سوخت مورد نظر در یک محفظه و تبدیل انرژی سوخت به انرژی گرمایی است.
به این صورت که در مشعل گازی جریان سوخت که دبی آن به وسیله شیر برقی تحت کنترل میباشد با عبور از فیلتر و ترکیب با هوایی که با کمک دمنده موجود روی محور موتور وارد شده ، آماده احتراق میشود.
حال پس از طی شدن این مراحل باید مخلوط ایجاد شده مشتعل شود ، این اشتعال بر اساس ساختار مشعل گازی میتواند توسط جرقه حاصل از یک ترانس ولتاژ بالا و یا شعله ی یک شمعک صورت بگیرد. در نتیجه ی این اعمال با متناسب بودن فشار ، دبی و میزان حرارت تولید شده ، مشعل به فعالیت خود ادامه داده و با شکل دهی و موقعیت دادن به شعله ، گرمایش مورد نیاز را تامین میکند.

یک مشعل گازی برای تنظیم صحیح و عملکرد متناسب و دقیق خود از قطعات مختلفی کمک میگیرد. با شناخت هر قطعه متوجه خواهید شد که این دستگاه با چه میزان دقتی طراحی شده و چقدر انتخاب دستگاهی با کیفیت و اورجینال از یک نمایندگی رسمی در کاهش هزینه های اضافی ، کاهش خطرات و افزایش بازدهی آن موثر است.


اجزای زیر همگی فعالیت صحیح و کنترلی مشعل گازی را به طور پیوسته مورد بررسی قرار میدهند :

 

- شیربرقی : اجازه ورود و خروج گاز به مشعل توسط این شیر که به جریان الکتریکی وابسته است انجام میپذیرد. در واقع با وصل شدن جریان الکتریکی در سیم پیچ و ایجاد میدان مغناطیسی ، آهن متصل به دیسک به سمت بالا کشیده شده و مسیر ورود گاز باز میگردد. با قطع جریان برق دستگاه مجددا به حالت اولیه ی خود بازمیگردد. نوع شیر به کار برده شده در مشعل گازی بسته به مدل آن میتواند تک ضرب یا به شکل تدریجی باشد.

- فیلتر : همانطور که مشخص است وظیفه فیلتر در هر وسیله ای جلوگیری از ورود آلودگی ، رسوبات ، ذرات خارجی و هر نوع ماده مضر موجود در گاز به سیستم اشتعال است. بسته به کیفیت و دوامی که سازنده مشعل گازی در این فیلترها به کاربرده باید در فواصلی معینی آن را تعویض کرد.

- سنسورهای فشار : تشخیص میزان فشار هوای ورودی و دبی سوخت و ارسال هشدار به رله ( سوئیچ گاز و سوئیچ هوا جهت کنترل و اطمینان از جریان و فشار در هوا و گاز )

- رله کنترلی : این بخش از مشعل گازی فرمان توقف فعالیت دستگاه را با توجه به پیام های ارسال شده از سنسور ها صادر میکند و در صورت برقرار بودن میزان متناسب شعله و حرارت ، جریان الکتریکی را به راه انداخته و مشعل فعالیت خود را ادامه میدهد.

- شعله بین : این کنترل کننده با بررسی تشکیل یا عدم تشکیل شعله با وجود وارد شدن سوخت ، ایمنی دستگاه را تضمین میکند.

- نشت یاب : اعلام وضعیت نشتی از شیرها.

 

اجزای دیگری که در ادامه ذکر شده اند در کنار قطعات کنترلی موجب انجام فرآیند احتراق در مشعل گازی میشوند :

 

- ترانس و الکترود جرقه : همانطور که اشاره شد برای ایجاد اشتعال نیاز به یک جرقه است. با اعمال ولتاژ توسط ترانس به الکترود که میله ای فلزی از آلیاژ های خاص است ، جرقه زده میشود و مخلوط سوخت و هوا به اشتعال درمی آید.

- فن و الکتروموتور : به منظور تامین حجم هوای مورد نیاز برای احتراق از فن کمک گرفته میشود ، نیروی لازمه برای حرکت دورانی این فن نیز وابسته به الکتروموتور است. موتور یکی از بخش های بسیار مهم مشعل گازی میباشد که با توجه به دور بالای فن برای ایجاد دمندگی و فشاری که روی آن است ، باید نوع موتور ، توان آن ، بالانس فن و... را همواره مد نظر داشت.

- شعله پخش کن : تعبیه شده در جلوی نازل به شکل صفحه فلزی مشبک به منظور پایدار سازی و یکنواخت کردن میزان شعله و اختلاط بهتر گاز و هوا ایجاد شده.

 

به این ترتیب با مطالعه مواردی که به آن اشاره شده میتوان متوجه شد که هر یک از بخش های یک مشعل گازی خود ساختاری ویژه و منحصر به فرد را خواهد داشت.
مجموعه صنعت کار مفتخر است که نمایندگی فروش انواعی از مشعل گازی ایران رادیاتور و اتمسفر را در ظرفیت های مختلف با بالا ترین کیفیت قطعات را در دست دارد.

 

 

مشعل های فن دار و بدون فن

 

مشعل های گازی و مشعل های گازوئیلی برای تولید حرارت کوره های آب گرم و هوای گرم و روغن داغ

 

این نوع مشعل ها با عملکرد منظم باعث ایجاد احتراق می شوند.در این مشعل ها ابتدا فن هوا توسط کنترل رله روشن شده و به مدت 30 ثانیه کار میکند (این عمل به منظور تخلیه گاز به جا مانده از احتراق قبلی است تا گاز به جا مانده از داخل کوره تخلیه شود)سپس جرقه مشعل باعث ایجاد جرقه میکند و بعد از چند ثانیه شیر برقی با باز شدن بوبین اجازه ورود گاز به دهانه دستگاه را می دهد . در این مرحله عمل احتراق شکل گرفته و باعث ایجاد شعله میشود.دو دستگاه پرشر گاز و پرشر هوا نقش ایمنی خود را ایفا میکنند و زمانی که شعله به هر دلیلی قطع شد به دستگاه رله دستور میدهند تا مشعل خاموش شود. فن مشعل باعث ایجاد شعله با حرارت بالا می شود.

در مشعل های بدون فن که معمولا بدون صدا هستند احتراق کمی ضعیف تر صورت میگیرد(همانند شعله اجاق گاز)و در تنیجه باعث مصرف گاز بیشتر خواهند شد.مشعل های بی صدا که به مشعل های اخگر معروف هستند ظرفیت حرارتی ان ها به صورت تعداد لول های مشعل می باشند و در سه مدل تک لول و دو لول و سه لول وجود دارند.

برای جزئیات بیشتر بر روی عکس ها کلیک کنیدآخرین اخبار تاسیسات

آخرین مقالات تاسیسات

برند های جهانی پمپ
پمپ های آب
منبع آب تحت فشار
محصولات کشاورزی